A körmök díszítése és ápolása évezredek óta része a kultúránknak. Már az ókori Kínában is megjelent a hosszú körmök viselésének divatja a nemesi osztályokban – a Qing-dinasztia idején például fémből készült körömvédőket hordtak a hölgyek, hogy jelezzék előkelő státuszukat és megóvják túlnövesztett körmeiket.

Fémből készült körömvédők az ókori kínából – Forrás: https://theartgorgeous.com/artistic-history-of-nail-polish/
A Ming-dinasztia korából (14–17. század) származnak az első körömlakkhoz hasonló receptek is: méhviaszból, tojásfehérjéből, gumiarábikumból és növényi festékekből készült keverékkel vonták be a körmöket. A modern körömipar azonban csak a 20. században indult igazán fejlődésnek, különösen a műköröm-technológiák megjelenésével. Jelen cikkben áttekintjük, miként alakult ki a porcelán (akril) műköröm, a zselés műköröm és a gél lakkozás napjainkig, hazai és nemzetközi trendeket egyaránt figyelembe véve, hiteles forrásokkal alátámasztva.

Színes körmök Indiában – Forrás: https://sienna.co/blogs/news/the-history-of-nail-polish-you-never-knew-about
Az akril (porcelán) műköröm születése
A modern műkörömipar alapjai az 1900-as évek közepére nyúlnak vissza. Az első akril műkörmöt (melyet itthon gyakran porcelán körömnek neveznek) egy amerikai fogorvos, Dr. Maxwell Lappe találta fel a 20. század közepén. Ő eredetileg a körömrágók számára tervezett otthon felragasztható műkörmöket, ám ezek a vastag műanyag körmök kezdetben nem arattak nagy sikert. A valódi áttörés néhány évvel később, az 1950-es években következett be: Dr. Fred Slack, szintén fogorvos, egy véletlen baleset folytán innovatív megoldással állt elő. Slack egy munkanapján letörte a körmét, és a rendelkezésére álló fogászati akrilból, alufólia segítségével formázott egy műköröm-pótlást, amelyet ráragasztott a saját körmére. Ezzel megalkotta az első, közvetlenül a természetes körömre építhető akril műkörmöt. A sikeres próbálkozást további fejlesztések követték: Slack tökéletesítette a technikát, és családjával együtt megalapította az NSI (Nail Systems International) nevű céget, amely a mai napig a műkörmösöket látja el alapanyagokkal. Érdekesség, hogy egy másik fogorvos, Dr. Stuart Nordstrom ugyanekkoriban hasonló akrilköröm-rendszert fejlesztett ki – ő az akril por és a folyadék polimer precíz kombinációját alkalmazta –, amely végül a világhírű Creative Nail Design (CND) márka alapját adta.

Diana Ross énekesnő porcelán műkörömmel – Forrás: Pinterest
Akril (porcelán) műkörmökkel már az 1960-as években is kísérleteztek a kozmetikai szalonokban, és Slack folyamatosan dolgozott az anyag továbbfejlesztésén (például a sárgulásmentes, tartós formula kidolgozásán). A ’60-as évek végére a szépségszalonok többsége kínált már porcelán műköröm szolgáltatást, és a hosszú, elegáns körmök gyorsan divatba jöttek…..
A cikk folytatását olvasd el az eredeti helyén: A modern műköröm és manikűr története: a gél lakk, a porcelán és a zselés műkörmök fejlődése