Retro ruhák és frizurák, amelyek kiverték a biztosítékot az elvtársaknál

Szerző: | 2016.12.20. | 50-es évek, 60-as évek, 70-es évek, Retro, Retro divat

Magyarországon a rendszerváltás előtt – de főleg az 50-es 60-as években – nem hordhattál bármit. Létezett egyfajta szocialista erkölcs, amelynek meg kellett felelni. Nem volt mindegy, hogy meddig ért a szoknya, mennyire volt színes az ing, hogy fésülted a hajadat. A ma már sokszor viccesnek számító retro ruhák és frizurák egykor gyakran rendszerellenesnek számítottak, és viselőit kigúnyolták, meghurcolták.

Jampecek és színes retro ruhák

Magyarországon az 1950-es évek elejétől figyelhető meg ez a tendencia a begyűrűző Twist, majd Rock and Roll hatására. Több napilap figyelmeztetett a jampecek „rendszerellenes tevékenységeire“, ami a „nyugati tánczene“ és „táncstílus“ feltétel nélküli átvételére vonatkozott.

1950-re már nemcsak az „öncélú divatozás” vált elítélendővé,de „kispolgári szokássá” minősítették a lakkcipő viseletét,valamint a rúzs,a smink és a körömlakk használatát is.

 A ruhák kiválasztásánál az olcsóság és a beszerezhetőség vált meghatározó szemponttá. Az 50-es évek elején a választék beszűkült. A nők többsége kartonruhát,szoknyát és kockás flanelblúzt viselt.

Az overall és a lódenkabát egyhangúságát csak az úgynevezett „jampecdivat”  próbálta megtörni, felemás sikerrel.

Jampec jelentése:

„feltűnően öltözködő, léha fiatalember”

Jiddis szó (jampoc, többes jampec), azaz ‘bolond’, tkp. ‘nagy f*sz’, a jam (‘tenger, nagy’) és poz (‘hímvessző’) összetétele, az előbbi héber, az utóbbi germán eredetű. ‘Divatmajom’ jelentése a magyarban alakult ki, a szó a hatvanas évek óta nem használatos.

Forrás: Magyar etimológiai nagyszótár (Tótfalusi István)

A jampec szót már korábban, az 1950-es években is használták, de akkor Magyarországon ez egy osztályellenes jelzőnek számított, ezért az 1970-es évek végén a jampi szót kezdték el használni. A jampik teljes egészében felvállalják ezt a stílust, ezzel együtt pedig valamilyen társadalmi heccelésbe mennek át a viselkedésükkel, küllemükkel, zenei beállítottságukkal.

 Retro ruhák és frizurák jampec fiúk számára

retro ruhák - jampecok

Szovjet karikatúra: A jampec a Nyugat ügynöke! (Forrás: wangfolyo.blogspot.hu)

  • csőnadrág
  • színes ing
  • az ingtől teljesen eltérő mintázatú nyakkendő
  • napszemüveg – éjszaka is kötelező
  • Elvis-frizura

Retro ruhák és frizurák jampec lányok számára

  • pöttyös vagy  kockás szoknya sokrétű szoknya
  • mélyen kivágott, rövid ujjú blúz
  • nyakban megkötött selyemsál
  • napszemüveg
  • frizuránál pedig a lófarok mellett a frufru az, ami kötelező jellegű.
  • dauer

 

A jampecek feltűnő viseletéhez társultak az egyéb feltűnőnek minősített szokások: mint például a vad tánc.

 

rockabilly - Google keresés:

 Kattints ide: Gúnyversek jampecokról

Az 50-es évek munkásnőiről és a jampecdivatról még többet olvashatsz  Valuch Tibortól, aki a téma szakértője.

Érdekesség:  Moszkvai jampecek

Botrányos retro ruhák a 60-as években

Az önkifejezés időszakában, vagyis a 60-as évek második felében egyfajta kettősség jellemezte a magyar divatot: míg a magazinok hasábjain a modellek dámaként köszöntek ránk vissza, az utcára egyre inkább betört a farmer, a miniszoknya, és a hosszú haj divatja.

Öltözködés tekintetében természetesen a fiatalokkal gyűlt meg leginkább a baja a  rendszernek. A hivatalos szocialista ideológia nem tudott mit kezdeni az ifjúsági divattal, ellenben csak pár hónap kellett, hogy a párizsi divatszalonok legújabb tervei átjussanak a vasfüggönyön.

A miniszoknya és a szocialista erkölcs

1966-ig Magyarországon  az óvodás lányok kiváltsága volt a miniszoknya. Noha nyugaton már öt éve hódított az utcákon, a Nők Lapja következetesen tagadta a csupasz női térdek létjogosultságát .

A fiatalok körében hihetetlenül népszerű lett, a legnagyobb hideggel dacolva is hordták. A miniszoknyák viselését nehezítette, hogy általában harisnyát és harisnyatartót hordtak, a harisnyanadrág nem volt még elterjedt, és csak „nyugatról” lehetett beszerezni.

A középkorúak a térdet éppen csak takaró, vagy térdközépig érő szoknyát, ruhát hordtak.

Hagyjuk a szexualitást a hanyatló Nyugat ópiumának!

Az ész a fontos nem a haj…Hosszú haj retro ruhák jampecek

A hosszú haj problémája már az ötvenes évek elején is megjelent.  Fehér Klára Takács viadala című, 1951-ben megjelent epikus, versbe szedett tanmeséjében a jampec Takács Pistát így gúnyolja az írónő:

 „hosszúranőtt haja nyakába lóg szépen, hogyha Truman látná, sírna örömében”.

false

1956 után néhány esztendővel a fiatalok öltözködési és hajviseleti fellazulása ugyanis valóságos kockázatnak tűnt: a generációs elkülönülés és szembehelyezkedés gesztusa rémlett fel többek között a beatnemzedék gombafrizuráiban is.

A hippi mozgalom beszivárgásával egyre inkább divatba jött a hosszú haj a fiatal srácok és férfiak között is.

A hosszabb hajú fiúkat gyakran zavarták haza, és küldték borbélyhoz a gimnáziumokban.

Érdekes, hogy a lányok haja egyre rövidebbé, a fiúké pedig egyre hosszabbá vált a hetvenes évek közeledtével, ez a szempont pedig egy újabb vitatémát jelöl az évtizedből.

A hosszú hajat gyakran  a szocialista erkölcs elleni nyílt támadásnak tekintették az elvtársak, és a hippimozgalomhoz és a huliganizmushoz kötötték, mely a nyugati fellazításhoz kapcsolódik – ennek alapján bélyegezték meg a hosszú hajú fiatalokat.

A Budai Ifjúsági Parkba  1971-ig be se engedtek farmeros, hosszú hajú fiúkat!  Rajnák László elvtárs rendszerint személyesen felügyelte a park közönségének és fellépőinek megjelenését. Volt, hogy teljes együtteseket küldött haza a hosszú haj miatt; ha úgy hozta az élet, egy-egy pofon lekenésére is kedvvel vállalkozott, s egy időben különösen a farmerviselet váltotta ki a haragját: guggolva vizslatta a sorban álló tömeget, hogy a farmereseket idejekorán kiszúrja.

 

Összegzés

A divat és az öltözködés időről-időre – így a szocializmus évtizedeiben is – illemtani és erkölcsi kérdéseket vetett fel. „Fesse-e magát a dolgozó nő, és dohányozzék-e?” A korabeli válasz az volt, hogy mindez egyéni probléma, mindaddig, amíg a közízlés határait nem sérti. A szoknya hossza, a nők nadrágviselete, a fiatalok öltözködése és hajviselete ilyen, gyakran éles vitákat keltő probléma volt.

Maga Kádár János megengedő volt e tekintetben, bár ő is negatív értelemben definiálta a jelenséget:

„Nem baj, ha hosszú a fiatalok haja, csak mossák!”

 

Ha tetszett a cikk, és nem akarsz lemaradni a többi írásról, iratkozz fel a Retro-Vintage hírlevélre

[wysija_form id=”1″]

Antal-Pap Judit

Antal-Pap Judit

Művelődési menedzser, web-designer, SEO szakember, blogger

Saját honlapok: 

AntikaotikaAntikaotika-designAntikaotika-SEORetro-Vintage

[et_pb_fullwidth_breadcrumbs admin_label=”Fullwidth Breadcrumbs” _builder_version=”3.0.47″ _i=”0″ _address=”3.0″ /]